LOGÓ: Ez egy jó állomás!   maztro BVE-s munkái

Mi az a BVE?

Indulás az alapoktól

     A BVE egy vasúti szimulátor program, alkotója pedig egy mackoy néven ismert japán férfi. 1995-ben állt neki a fejlesztésnek, és egy évvel később készült el az első verzió, mely még nem volt túl látványos, és csak nyílegyenesen vezető pályák voltak benne. A lényegét az alkotta, hogy a vezető/játékos az állomásokon megfelelő helyen állítsa meg a vonatot. Néhány év alatt sokat dolgozott rajta, látványosabb lett, ívek/kanyarok, és lejtők, vagy emelkedők is megjelentek benne. Közben áttért más programnyelvre is, és gyorsabbá is tette ezáltal a játékot. 2000 környékén jelent meg a BVE2-es verziója, amihez egyedi környezetet, tárgyakat, pályákat, menetrendeket stb. lehetett kialakítani. Valamint ebben a programban a képernyő jobb oldalán egy információkkal szolgáló terület is van, hogy leegyszerűsítse a szimulációt, és hogy hozzáértés nélkül is szabályosan vezethessünk. Azóta megjelent a 4-es verzió is, ebben kevesebb információ van feltüntetve a játék közben, azonban itt immáron a teljes képernyőt a vezetőállás képe tölti ki, valamint lehet benne a messzeségbe nagyítani is, stb, stb... Mackoy 2008-ban jelentette be, hogy dolgozik a BVE5-ön, amelyről bővebb információkat (kicsit ismeretlen formában) mackoy honlapján olvashatsz.
A programok teljesen ingyenesek, és tudomásom szerint nyílt forráskódú (szabadon átprogramozható, és publikálható) mindkettő.

     A BVE a „Boso View Express”-nek a rövidítése, ami eredetileg egy (számunkra többnyire ismeretlen) vasútnak a neve, arról kapta a program is a nevét. Ez így volt egy darabig, de amikorra szembetűnővé vált, hogy az emberek nem tudják „hallásra” eldönteni, hogy a BVE miféle program is lehet, mackoy úgy döntött, hogy átnevezi a programot, pontosabban az kap egy utónevet is, ami egyben így néz ki: BVE Trainsim. Ez tehát annyit tesz, hogy „Boso View Express - vasút szimulátor”.
Ettől függetlenül nem szoktam ezt gyakran hallani, így én is simán BVE-nek szoktam említeni.


Kétféle BVE fejlesztés, és azok verziói

     Lassan már tudni illik, azok körében, akiket érdekel a program, hogy kétféle BVE is létezik. Az egyik az eredeti fejlesztés, mackoy munkája, a vezetőállásból/belső nézetből vezethető vonatokkal, és van egy másik is, amit egy michelle nevű felhasználó fejlesztett tovább a eredeti programból. Utóbbi az openBVE néven ismert, külső nézettel is ellátott BVE vasút szimulátor, amely ezen kívül még sok más extra finomságot is tartalmaz - kedvünkre. :)
Michelle úgy tervezi az openBVE-t, hogy az kompatibilis legyen az eredeti változattal, ám nem teljesen azok, például az eredeti program elfogad mellégépelést, vagy néhány hibát, azonban az openBVE szigorúan csak a helyesen megírt kódokat olvassa be - illetve jeleníti meg a pályákon az utasítás értelme szerint. Így a pályák hibás részei nem, vagy rosszul jelennek meg, de ez korrigálható.
Az összes többi külön verzióról a Jelenlegi verziók bekezdésnél olvashatsz.


Tulajdonságok

     Mint már esett róla szó, az eredeti BVE-ben nem lehet a vonatot külső nézetben vezetni, vagy látni, viszont az openBVE-vel ez lehetséges. Azonban, mivel itt nem áll meg a dolog a két program különbségeiről, egy kicsit írok még erről. Táblázat formájában megpróbálnám néhány tulajdonságukat összevetni.
Azonban egyet ne felejtsünk el: Ezek mind csakis személyes véleményeim!
Figyelem! A táblázat nem tér ki minden részletre (csak a lényegesebb különbségek vannak belefoglalva), és nem biztos, hogy „mindenkinek megfelelően” fogalmaztam meg! A félreérthető fogalmazást nyugodtan jelezd felém, bár ezt nem minden esetben lehet egyöntetűen felfogni! Ki-ki szerint...

Tulajdonság BVE Trainsim 2, és 4 openBVE 1
Kamera nézet Csakis a vezetőállásból - a vezető fülkéből - lehet játszani. Vezethetőek a szerelvények a vezetőállás-nézetből, és 3 féle külső nézetből is. A pálya szabadon páztázható a vonat elhelyezkedésétől függetlenül. A pályákon, ha meg van adva, akkor adott pontokból is lehet kémlelni.
Hangok
(hogyan kezeli őket a két program)
Egész jó, és élethű benne (ha a felvétel is az), viszont minden felvétel ugyanúgy játszódik le (azon kívül, hogy gyorsuláskor a külső zajok, és a motorhang magasabban szól, de ez nem másabb openBVE-ben sem). Különös, de openBVE után az eredetikben kicsit olyan, mintha bedugulna a fülem. :) Egy kicsit vibráló, vagy nem is tudom pontosan milyen. Azonban ez élvezetesebbé, és élethűbbé is tette a hangokat, hogy nem mindig ugyanúgy játszódik le minden felvétel. A leginkább ezt kanyarokban lehet kihallani, a kerék-sín súrlódási csikorgás-hang közreműködésével.
Objektumok
(értsd: tárgyak a pályákon - környezet)
Az objektumok ugyanúgy viselkednek (én legalábbis nem láttam különbséget még) mindkét programban - gond nélkül állnak a megadott pozíciójukban -, de... ...ebben a verzióban lehetnek mozgó objektumok is (pl. autók, vagy állomási órák), amelyek teljesebbé, bár lassabbá is tehetik a játékot.
Irányítás Kezünkbe vehetjük a "karok" üzemeltetését, adott járműben ez animáltan is működhet. Miénk a jármű gyorsításának, fékrendszerének kezelése, és mehetünk előre is, hátra is. Tudunk dudálni is, bár ez minden járműre másképp vonatkozik (van-e egyáltalán dudahang hozzá). A megállók bemondása automatikus, akárcsak az indításjelző is, indulás előtt. A sima BVE-ből minden igaz erre a programra is e téren, azonban plusz lehetőségeink is vannak: ajtók nyitása, és csukása, a jobb, és bal oldalt külön megkülönböztetve, lámpák kapcsolgatása stb. - de ezek is függnek az adott járműtől. A megállók bemondása, és az indításjelző még mindig teljesen automatikus, befolyásolhatatlan, de sejtésem szerint ez változhat a jövőben.
Feltüntetett információk vezetéskor
(Sok hasznos információt közvetít feléd a szimulátor, miközben vezetsz.
Mik is ezek programonként?)
BVE2-ben az összes, BVE4-re csak a # jellel ellátottak igazak:
  • Az utasok elégedettségét jelzi egy csík
  • # Tájékoztató szövegsor
  • # Menetrend
  • # Információval szolgáló kép a pálya adott pontján, amit annak készítője illeszthet be
  • A következő jelzőlámpa jelzésképe, és neve (légy bármilyen távol is tőle)
  • Egy lötyögő vonal rámutat, mennyire vezetsz kényelmetlenül (pl. durva fékezés)
  • Egy vastag, sárga csík mutatja (plusz mínusz 4 méteren belül), hogy hol vagy az állomás azon pontjától, ahol meg kell állnod
  • Ha fél kilóméteren belül vagy a köv. megállóig, kiírja az ún. érkező állomás nevét
  • Ábrák és számok: az ív (kanyar) sugara, valamint a lejtő/emelkedő ezrelékben mérve, ahol épp haladsz
  • # A játékbéli idő, vagy az fps (képfrissítés másodpercenként) mutatása
  • # A járművet irányító eszközök állásának jelzése (pl. tolatás, vagy vészfék)
    BVE2 szemléltetés.  BVE4 szemléltetés.
  • Még nincs megfogalmazva...
    openBVE szemléltetés.
    Beállítási lehetőségek Még nincs megfogalmazva... Még nincs megfogalmazva...
    Töltési idő
    (Ne ez legyen választásod fő oka!)
    Hosszabb (objektum dúsabb) pályákon több perces is lehet, nálam 2 perctől 5-ig terjedő szokott lenni, az én gépemen. Eddig soha egy pályához sem töltött egy percnél többet, talán félnél sem :), legalábbis az én gépemen.
    Tulajdonság BVE Trainsim 2, és 4 openBVE 1

         Összegzésben talán egyértelműnek látszhat, hogy melyik fest jobbnak, mégis én azt mondom, hogy nem minden esetben! Talán ezt elfelejtjük átgondolni, de akinek gyengébb gépe van, annak sokkal jobban, élvezetesebben fut a gépén az eredeti BVE verziók bármelyike, és a program nem teljesíti túl szándékát sem, mivel egy szimulátornak talán tökéletesen elég az is, hogyha nem külső nézetes. A villamosvezető sem madártávlatban ül a villamos felett :D, így hiába nyomtam el az eredeti verziókat a tulajdonságaik „kicsinyítésével...”, van, akinek jobb, mint a semmi, vagy gyengébb gép esetén az akadozó, lefagyó openBVE, főleg ha az is megbecsüli, akinek az openBVE is rendesen fut.

    Összegzés - személyes véleményem:
    BVE Trainsim 2, és 4 open BVE 1
    Tökéletesen megfelel a céljának a 2-es, jobban, mint bármelyik, a 4-es viszont élvezetesebb és gyengébb gépek esetében is jobb ezek közül választani. Vésd a fejedbe azt is, hogy készítőktől is függ az élmény minősége, nem csak a program gondja ez. Bár nem kell hozzá erőmű, de akinek 'erősebb' gépe van, annak érdemes kipróbálnia, hiszen a vezetőfülkén kívülről is gyönyörködhet a pályákban, vagy akár mozgó tárgyakban is, de bölcs dolog, ha az eredetit is telepíti: kipróbálja. :) Michelle tervei szerint a későbbi verziókban sokkal jobb teljesítményt produkál majd a program 'gyengébb' gépek esetén is.


    Jelenlegi verziók:

         Mackoy jelenleg a BVE2.6.3-at, és a BVE4.2-őt teszi elérhetővé a weboldalán, és közben készíti a BVE5-öt is, míg az openBVE-ből eddig még épphogy csak az 1.0-ás verzió készült el.
    Ennél frissebb értesüléseket a hivatalos weblapjaikról lehet kapni (bár nem éppen magyarul):
    Az eredeti BVE Trainsim 2-es, 4-es, és 5-ös verzói; mackoy oldala
    A továbfejlesztett, külső nézetes program, az openBVE elérhetőségi helye; michelle oldala

    Valamint fejlesztői naplók is olvashatóak (bár nem éppen magyarul):
    BVE5 (IM) - fejlesztői napló - „Note”; mackoy oldala
    openBVE - fejlesztői napló - „The Developer's Blog”; michelle oldala


    Közvetlen, ízelítő videók:

    BVE2: „Budapest Metro Line 2 - Simulation Part 2”

    Ha nem indulna el: http://www.youtube.com/watch?v=z-LylSn4pPI& De ha ott sem indul...
    Érdekel a pálya? Megtalálható a http://bvemetro.hu/ weboldalon!


    BVE4: „Redditch to Birmingham New Street”

    Ha nem indulna el: http://www.youtube.com/watch?v=F2ya63mK5p4 De ha ott sem indul...
    Érdekel a pálya? Megtalálható a http://railsimroutes.co.uk/ weboldalon!


    openBVE: „Animated Objects (Cross-City South / Watford Jn to Rugby)”

    Ha nem indulna el: http://www.youtube.com/watch?v=QtITwxTWLyM&feature=channel De ha ott sem indul...
    Érdekel a pálya? Megtalálható a http://railsimroutes.co.uk/ weboldalon!


    Kívánom, hogy érdekeljen téged is, és mindamellett, hogy sok örömet szerezzen a játék, akár válj fejlesztővé, és segíts bővíteni te is a kiegészítők mennyiségét! :)

    Mások is írtak róla

    BVE Klub: A BVE Története (pdf fájlként)

    Idővel gyűjtök még néhányat...


    Videók a játékról

    Ha szeretnél egy keveset látni belőle, szerintem keresd fel hozzá a YouTube-ot!
    Törekedj a kulcsszavakra a kereséskor!
    Nem garantálható, hogy valódi in-game élményben lesz részed, de meghozhatja a kedvedet! ;)


    Játék-közbeni képek

    Egyelőre nincs egy sem feltüntetve.


    További szimulátorok

    Egyelőre nincs egy sem feltüntetve.


    Az oldal tetejére!

    © maztro 2009